Otwórz menu

Jak prosto i poprawnie zamontować furtkę ogrodzeniową?

grafika na temat montażu furtki ogrodzeniowej

Ostatnim etapem wykonania ogrodzenia panelowego jest montaż furtki. Zasad jej działania oraz spełnianych funkcji nie trzeba tłumaczyć. Warto wspomnieć natomiast o zasadach prawidłowego jej osadzenia. Czy proces jest skomplikowany i czy instalacją furtki ogrodzeniowej warto zająć się samodzielnie, czy też lepiej zlecić to zadanie fachowcowi?

Gdzie umiejscowić furtkę?

Pierwszym dylematem może być już sam wybór miejsca, w którym ma znaleźć się furtka. Warto przy tym kierować się kilkoma zdroworozsądkowymi zasadami. Przede wszystkim furtka ma być umiejscowiona tak, by korzystanie z niej było jak najwygodniejsze – a zatem najlepiej dokładnie naprzeciwko wejścia do budynku, dzięki czemu możliwe jest wykonanie jak najkrótszego chodnika. Zwłaszcza jeśli zarówno brama, jak i furtka, mają być zasilane elektrycznie (np. dzwonek, zdalne otwieranie), wówczas warto umiejscowić je blisko siebie, by nie musieć dwa razy ciągnąć przewodów.

W którym kierunku będzie się otwierać furtka?

Na samym początku należy wybrać, czy montowana będzie furtka prawa czy lewa. Różnica między nimi jest intuicyjna: stając na zewnątrz działki (czyli mając przed oczami miejsce na furtkę na tle swojej posesji a za plecami – ulicę), o furtce lewej mówimy wówczas, gdy zawias mamy z lewej strony a klamkę z prawej. Furtka prawa to natomiast ta, która ma zawias z prawej a klamkę z lewej strony. Od wyboru kierunku furtki będzie zależało umiejscowienie poszczególnych słupków – na jednym znajdują się nitonakrętki potrzebne do zamocowania zawiasów, drugi jest gładki.

furtka prawa i lewa KIERUNEKM OTWIERANIA

Montaż furtki ogrodzeniowej krok po kroku

Najpierw należy osadzić słupki (z jednej strony słupek z nitonakrętkami, z drugiej strony – gładki). Odstęp pomiędzy słupkami musi wynosić 103 cm, licząc od ich zewnętrznych krawędzi. Gdy beton jest całkowicie związany, montuje się dolny zawias, na którym osadza się furtkę. Później dopiero następuje montaż górnego zawiasu. Na drugim słupku, na odpowiedniej wysokości, montuje się uniwersalny przymyk (odpowiedni dla furtki lewej i prawej). W furtce należy również zamontować zamek z wkładką i klamkami (wysokość zamka i przymyku muszą sobie odpowiadać). Reszta prac to już kosmetyka – wyregulowanie wysokości i szerokości furtki.

grafika na temat montażu furtki ogrodzeniowej

Furtka panelowa – wymogi formalne

Przed wykonaniem prac montażowych należy pamiętać, że nawet tak prostego elementu jak furtka, dotyczą przepisy prawa budowlanego. Określają one minimalną szerokość furtki (90 cm, choć dla wygody można wybrać szersze modele), a także kierunek otwierania. Furtka musi otwierać się do wewnątrz posesji, a nie na ulicę. Odstępstwem mogą być wyłącznie ogrodzenia wykonywane w ramach posesji (np. gdy ogrodzenie jest cofnięte w stosunku do zasięgu działki, np. w celu posadzenia roślin pomiędzy ulicą a zagrodzonym terenem mieszkalnym).

Samodzielny montaż czy usługa fachowca?

Dla osób dysponujących minimalnymi zdolnościami manualnymi, montaż furtki ogrodzeniowej nie powinien być skomplikowany. Wystarczy skorzystać z gotowych elementów i postępować zgodnie z powyższymi wytycznymi, aby szybko, łatwo i przede wszystkim poprawnie samodzielnie założyć furtkę do ogrodzenia panelowego.

Czy można zmienić kierunek otwierania furtki?

Zmiana kierunku, w którym będzie się otwierać furtka, jest możliwa, choć lepiej od razu podjąć dobrą decyzję – przeróbki wymagają już pewnych umiejętności majsterkowiczowskich. Trzeba zdjąć siatkę z ramy, zabezpieczyć niepotrzebne otwory i nawiercić nowe, dociąć odpowiednio siatkę i zamontować ją na ramie odwróconej o 180°.

 


Sprawdź nasz sklep internetowy z produktami ogrodzeniowymi.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Napisz do nas Napisz do nasbiuro@siat-stal.pl

Produkty

Wszystkie

Kontakt

Kontakt
Szybki kontakt

tel. 604 231 333
e-mail: biuro@siat-stal.pl

Allegro
Sklep internetowy
Facebook

Zamknij menu
top phone tel. 604 231 333 top sklep Sklep internetowy fb allegro
Sklep internetowy