Otwórz menu

Jak prawidłowo założyć siatkę ogrodzeniową plecioną?

blog rowna siatka

Ostatnie lata to czas podwyżek, które nie ominęły także branży metalowej. Wzrosły także ceny usług, w tym budowlanych i montażowych. Z tego też powodu wielu z nas poszukuje oszczędności i zamiast wynajmować firmę, stara się przeprowadzić samodzielnie drobne remonty i prace w domu czy ogrodzie. Planujesz założenie siatki ogrodzeniowej i zastanawiasz się, jak bardzo ten proces jest skomplikowany? Podpowiadamy: wcale nie aż tak, żeby nie dało się go z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby bez ponoszenia dodatkowych kosztów, postawić solidne i estetyczne ogrodzenie. Sprawdź, jak to zrobić.

Przygotowanie słupków i podpór

Pierwszym krokiem jest oczywiście wymierzenie posesji – dzięki temu wiemy, ile siatki, słupków i akcesoriów będziemy potrzebować. Gdy niezbędne materiały są już pod ręką, możemy przystąpić do montażu słupków. Należy pamiętać o zachowaniu dokładnie 2,5 m odstępu pomiędzy słupkami. Aby ogrodzenie było stabilne, niektóre słupki trzeba wzmocnić dodatkowymi podporami – dotyczy to słupków początkowych, narożnych oraz zwykłych słupków, co 30 m.

Największym błędem jest stawianie słupków „na oko” – w efekcie okazuje się często, że nie udało się zachować linii prostej, co znacznie utrudnia montaż siatki lub wiąże się z koniecznością demontażu słupków i dokonania poprawek. Lepiej wspomóc się prostymi narzędziami – sznurkiem i poziomicą. Podpory (po dwie) montuje się na ½ do 2/3 wysokości słupka – tak aby uzyskany kąt gwarantował stabilność.

Przygotowanie siatki do naciągnięcia

Siatkę ogrodzeniową plecioną należy rozłożyć na płasko, na równym podłożu. Podczas rozwijania prawdopodobnie okaże się, że niektóre druty wystają poza linię ogrodzenia – nie jest to błąd konstrukcyjny – do przesunięcia się drutów dochodzi naturalnie podczas rozwijania, zwłaszcza jeśli robimy to na nierównej powierzchni lub w pionie. Dzieje się to zarówno w siatce z zagiętymi, jak i z prostymi końcówkami i wcale nie oznacza, że druty mają nierówną długość.

Należy po prostu wpleść na swoje miejsce wszystkie przemieszczone fragmenty drutu, przeciągając końcówkę. Co ważne, trzeba to zrobić koniecznie przed naciągnięciem siatki na słupki – później nie będzie to już możliwe i w naszym ogrodzeniu pozostaną luki.

blog rowna siatka

Naciąganie siatki

Gdy siatka jest już odpowiednio przygotowana, należy umieścić na słupkach napinacze, na których następnie mocowany będzie drut naciągowy, przed założeniem siatki lub na końcu montażu jako ostatni element. Standardowo mocuje się trzy druty: na dole ogrodzenia, na górze oraz na środku. Siatka będzie dodatkowo napięta przez pręt sprężający ze śrubą z uchem lub płaskownik, przymocowany obejmą do słupka a naciągiem do drutu naciągowego – wszystko z wykorzystaniem akcesori aby zwiększyć stabilność.

Samo naciąganie siatki nie powinno już w tym momencie sprawić większych problemów. Zaczynamy od słupka początkowego lub narożnego. Przez pierwsze oczka siatki przeciąga się pierwszy z drutów naciągowych, który następnie jest mocowany do zamontowanych już napinaczy. Siatkę rozkładamy niejako opierając ją o drut i mocując ją do kolejnych słupków.

Najważniejszym elementem jest zachowanie odpowiedniego napięcia siatki. Trzeba naciągnąć ją ręcznie pomiędzy słupkami – dość mocno, aby była stabilna i się nie deformowała, ale nie za mocno, aby nie nadwyrężała konstrukcji. Rozłożoną i odpowiednio naprężoną siatkę, mocuje się do wszystkich drutów naciągających, zaplatając na nich jej brzegi lub z wykorzystaniem drutów wiązałkowych.

Łączenie dwóch rolek siatki w ogrodzeniu

Czasami zachodzi konieczność połączenia dwóch rolek siatki. Najczęściej dzieje się to wówczas, gdy rozmiar ogrodzenia uniemożliwia wykonanie go z jednej rolki, lub też gdy w którymś miejscu istniejącego już ogrodzenia siatka ulegnie uszkodzeniu czy zerwaniu.

Do rozwiniętej rolki siatki dopasowujemy drugą. Muszą one pasować do siebie rozstawem oczek i ich kształtem. Sam proces jest dość prosty – pomiędzy oczka dwóch łączonych siatek wplata się dodatkowy drut, wkręcając go pomiędzy obie siatki. Następnie wystarczy go przyciąć, by otrzymać jedną, solidną siatkę. Dodatkowy drut jest dołączany do siatki przez producenta.

Połączenie siatek nie jest najczęściej widoczne ani też nie stanowi słabszego elementu ogrodzenia, nie trzeba się więc martwić ani o bezpieczeństwo, ani o estetykę.


Sprawdź nasz sklep internetowy z produktami ogrodzeniowymi.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Napisz do nas Napisz do nasbiuro@siat-stal.pl

Produkty

Wszystkie

Kontakt

Kontakt
Szybki kontakt

tel. 604 231 333
e-mail: biuro@siat-stal.pl

Allegro
Sklep internetowy
Facebook

Zamknij menu
top phone tel. 604 231 333 top sklep Sklep internetowy fb allegro
Sklep internetowy