Wybierając siatkę ogrodzeniową, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów – wysokość pola, średnicę drutu, ale także wielkość oczek. Poszczególne rodzaje lepiej sprawdzają się przy jednych, a gorzej przy innych zastosowaniach. Jak dokonać satysfakcjonującego zakupu i jak zmierzyć oczko, aby nie popełnić najpowszechniejszych błędów?
Im mniejsze oczka siatki, tym skuteczniejszą daje ona ochronę – zwłaszcza przed drobnymi zwierzętami. Jednocześnie mały rozmiar oczek zwiększa sztywność i ciężar siatki – czasami warto więc wybrać model o nieco większym oczku, ale lżejszy.
W przypadku hodowli zwierząt, wszystko zależy od gatunku. Mniejszych rozmiarów oczka wymagają małe zwierzęta, przy dużych można spokojnie kupić model z większymi odstępami. Podobnie wygląda sytuacja dla obiektów sportowych – tym razem należy dopasować rozmiar oczka siatki do dyscypliny (np. mniejsze oczka do tenisa, większe – do koszykówki).
Siatki często sprawdzają się również na działce, a także w domu prywatnym. Ponownie wielkość oczka zależy od tego, przed czym siatka ma chronić. Bardzo drobna sprawdzi się np. do zabezpieczenia balkonu, jeśli w mieszkaniu przebywają ciekawskie zwierzęta. Grubszą stosuje się często w blokach, w celu zabezpieczenia przed spadaniem przedmiotów z wyższych pięter. Na działce odpowiednio zamontowana siatka ochroni przed przypadkowymi wandalami, ale też przed dzikami.
Oczko, czyli otwór w siatce, to przestrzeń zamknięta z każdej strony drutem. I to właśnie o odstęp między drutami chodzi, gdy mówimy o oczku. Ważne jest zatem, aby zmierzyć właśnie odległość pomiędzy drutami, bez samych drutów. Pomiaru dokonujemy w obu kierunkach, po skosie, od środka drutu, przecinając oczko. Narzędzie pomiarowe (np. metr, linijka) powinno przejść przez środek oczka dwukrotnie, podczas obu pomiarów.
Wybierając konkretne ogrodzenie, kierujmy się posiadanymi przez firmę certyfikatami – istotnym jest, aby zakres tolerancji oczka u danego producenta był zgodny z polską normą EN10223-6 (np. 65 x 65 mm).
Podczas pomiaru oczka siatki, dość łatwo jest popełnić jeden z najczęstszych błędów. Na szczęście równie proste jest ich unikanie, jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą. Zadbaj zatem na następujące elementy:
Przestrzeganie tych kilku prostych zasad gwarantuje dokonanie prawidłowego pomiaru i zakup właściwej siatki.